Gdzie pod Warszawą nad wodę?

Gdzie nad Zalew Zegrzyński?

Nad brzegami Zalewu Zegrzyńskiego zlokalizowane są liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Skorzystać z nich może każdy, kto chciałby, chociaż na chwilę, oderwać się od miejskiego zgiełku i spędzić aktywnie czas. Do dyspozycji odpoczywających nad jeziorem dostępne są kajaki i rowery wodne, a także łodzie (z uprawnieniami i bez uprawnień motorowodnych). Punkty takie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie plaż miejskich – w Serocku i w Nieporęcie. W sezonie letnim nad Zalewem działają również bezpieczne kąpieliska, objęte nadzorem ratowników WOPR. W sąsiedztwie plaż miejskich zlokalizowane są boiska do siatkówki i koszykówki, stoły do gry w pingponga. Lokalne władze zadbały też o nowoczesną infrastrukturę – publiczne, ogólnodostępne przebieralnie i sanitariaty.

jezioro zegrzyńskie atrakcje

Atrakcje – Zalew Zegrzyński

W okresie od czerwca do września po Zalewie kursują rejsy statkiem wycieczkowym Albatros. Rusza on co weekend z pomostu przy plaży w Serocku w kierunku Warszawy. Na krótszej trasie, obejmującej miejscowości położone nad jeziorem oraz wokół rozlewiska Bugu i Narwi, działają natomiast dwa katamarany – Albatros 1 i Albatros 2. Na ich pokład pasażerowie mogą dodatkowo zabrać rowery. Wzdłuż brzegów jeziora w wielu miejscach przebiegają specjalnie przystosowane ścieżki i szlaki rekreacyjne. Możemy wybrać się na wycieczkę śladami Bitwy Warszawskiej, zwiedzić fortyfikacje z czasów Napoleona, albo obserwować wodne ptactwo i dzikie zwierzęta. W okolicy znajduje się wiele parków, lasów, a także rezerwaty przyrody. Jednym z ciekawszych jest rezerwat przyrody, w którym znajdują się ruiny dworku znanego dramatopisarza – Jerzego Szaniawskiego.

jezioro zegrzyńskie noclegi

Jezioro Zegrzyńskie – atrakcje dla każdego

Okolice Zalewu Zegrzyńskiego to również mekka dla miłośników żeglarstwa i sportów wodnych. Idealna alternatywa dla mazurskich jezior, zaledwie godzinę drogi od Warszawy. Świetne miejsce zarówno dla doświadczonych sterników, jak i dla tych, którzy dopiero chcieliby zdobyć patent uprawniający do kierowania zarówno żaglówką jak i motorówką. Szkoły żeglarskie oferują w sezonie kursy, skierowane do dzieci, młodzieży, ale też do osób pełnoletnich. Pasjonaci sportów wodnych takich jak kitesurfing, windsurfing również znajdą coś dla siebie. W ostatnich latach modne są dyscypliny ekstremalne takie jak flyboard (czyli deska, napędzana podobnie jak skuter wodny, na której można wykonywać zjawiskowe akrobacje zarówno na powierzchni wody jak i w powietrzu) czy wakeboarding (sport, nieco podobny do nart wodnych, jednak z wykorzystaniem pojedynczej deski).