Rynia – atrakcje turystyczne

Rynia – jak dojechać?

Rynia to miejscowość położona w powiecie legionowskim, w województwie mazowieckim. Wieś słynie z pięknego usytuowania nad jeziorem Zegrzyńskim, dzięki czemu co roku przyciąga sporo turystów. Jest to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku Warszawiaków i nie tylko. Od stolicy Polski, miejscowość dzielą jedynie 34 km.

Rynia – plaża

Największą atrakcją Rynii z całą pewnością jest Jezioro Zegrzyńskie i ponad 3-kilometrowy pas piaszczystych plaż. Dzięki temu miejscowość jest atrakcyjnym kierunkiem wypoczynkowym. Poza lenistwem na plaży, można w Rynii uprawiać wiele sportów wodnych. W sezonie letnim w miejscowości działają ośrodki, w których można wypożyczyć skutery wodne, łódki, katamarany czy rowery wodne. Jest tam także szkółka windsurfingu, w której można wypożyczyć sprzęt do surfowania. Przy plaży znajdują się też boiska do siatkówki i piłki nożnej. Osoby, które chciałyby zostać w Rynii kilka dni, znajdą w niej domy wypoczynkowe, które również oferują rozmaite atrakcje.

atrakcje w ryni

Rynia i okolice

Niedaleko, także nad Zalewem Zegrzyńskim, znajdują się inne atrakcyjne miejscowości, które warto odwiedzić. Jedną z najciekawszych atrakcji w okolicach Rynii jest plaża w Nieporęcie. To również bardzo popularny kierunek urlopowy Polaków. Miejsce to chętnie wybierają rodzice z dziećmi, ponieważ tutejsze kąpielisko jest strzeżone. Znajduje się tu również brodzik dla najmłodszych, a także plac zabaw. Teren wokół plaży jest bardzo zadbany, znajduje się tu promenada, molo i wiele ławeczek do wypoczynku. W Nieporęcie można też wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych.

atrakcje rynia

Często odwiedzane miasteczko Serock, może poszczycić się natomiast wielowiekową historią. Pozostałości grodu, zwane Barbarką, gdzie już w XI wieku istniała osada, można podziwiać na wzgórzu, które jest jedocześnie wspaniałym punktem widokowym na miasto. Zachował się tutaj średniowieczny układ ulic, a także zabytkowy kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z 1526 roku, posiadający obronne baszty.

Zabytki na mazowszu, nieopodal Ryni

Wielbicielom historii i zabytków można polecić też wycieczkę do pobliskiego Jadwisina. Znajdują się tam ruiny dworku Szaniawskich, a także XIX-wiecznego młyna parowego, niegdyś największego w Europie. Oba zabytki uległy spaleniu i dziś można podziwiać jedynie ich pozostałości. W tutejszym lesie znajduje się także inny zabytek –  Pałac Jadwisin, należący do rodziny Radziwiłłów. Wybudowany z końcem XIX wieku, jest reprezentantem francuskiego renesansu. Pałac niestety nie jest dostępny dla turystów, można jednak spacerować po otaczającym go parku. Miłośnicy plażowania także znajdą tu przestrzeń dla siebie. Do brzegów Jeziora Zegrzyńskiego i przystani można dostać się przepięknym Wąwozem Szaniawskiego.

rynia noclegi

Zegrze to także warta odwiedzenia lokalizacja nad Jeziorem Zegrzyńskim. Wypocząć można na plaży czy podczas spaceru pięknymi ścieżkami lub wybrać się do jednej z tamtejszych kawiarenek. Wielbiciele zabytków na pewno chętnie odwiedzą Pałac Krasińskich albo pozostałości Twierdzy Zegrze. System budowli fortyfikacyjnych, wałów artyleryjskich i rowu fortecznego to część polskiego trójkąta Warszawskiego Rejonu Fortecznego.